Główny Inspektorat Weterynarii
https://wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/koniowate
Drukuj grafikę : tak / nie

Koniowate

Unijne akty prawne należy czytać uwzględniając ich późniejsze zmiany, które są dostępne po wyszukaniu i otwarciu aktu prawnego w Dzienniku Urzędowym UE w zakładce „Informacje o dokumencie” (ewentualnie można skorzystać z wersji skonsolidowanej aktu prawnego, jeśli zawiera już ostatnią aktualizację).

 

Koniowate lub zwierzę koniowate oznacza dzikie lub udomowione zwierzę z gatunków zwierząt jednokopytnych należące do rodzaju Equus (w tym konie, osły i zebry) oraz potomstwo z krzyżówek między tymi gatunkami (art. 2 pkt. 9 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/692).

Zarejestrowane zwierzę koniowate oznacza (art. 2 pkt. 12 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/692):

Od 21 kwietnia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429  (Prawo o zdrowiu zwierząt). Informacje dotyczące wprowadzania przesyłek zwierząt koniowatych do UE są opisane w części V przedmiotowego aktu prawnego.

Szczegółowe wymagania w zakresie zdrowia zwierząt koniowatych wprowadzanych z państw trzecich do UE są zawarte w części II tytuł 1 i 2 oraz w części VI  rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/692.

Wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek koniowatych zostały określone w załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/404.

W przypadku koni przeznaczonych na ubój państwo trzecie musi również dodatkowo znajdować się w wykazie państw trzecich, które przedłożyły plan kontroli pozostałości zatwierdzony zgodnie z art. 29 dyrektywy 96/23/WE  (załącznik -I do  Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/405 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiającego wykazy państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625

Zwierzę koniowate wjeżdżające na teren UE z państw trzecich musi posiadać:

 Wzory świadectw zdrowia zwierząt koniowatych oraz wzory oświadczeń do celów wprowadzania na terytorium Unii oraz tranzytu przez Unię określa załącznik II rozdział 12-18 do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/403.

W przypadku importu zwierząt z krajów trzecich do Unii Europejskiej należy również spełnić wymagania weterynaryjne w zakresie ochrony zwierząt podczas transportu zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97.

Weterynaryjna kontrola graniczna

Każda przesyłka zwierząt wprowadzana z państw trzecich do Unii Europejskiej jest poddawana weterynaryjnej kontroli granicznej w specjalnie zatwierdzonych punktach kontroli granicznej (BCP). Należy odpowiednio wcześniej poinformować granicznego lekarza weterynarii o planowanej przesyłce, poprzez wypełnienie pierwszej strony dokumentu CHED-A (wspólny zdrowotny dokument wejścia dla zwierząt) w systemie TRACES. Wzór dokumentu określono w załączniku II, części 2, sekcji A do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1715.

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1013 podmiot odpowiedzialny za przesyłkę zwierząt z wyprzedzeniem co najmniej jednego dnia roboczego przed przewidywanym przybyciem przesyłki do UE, informuje o tym fakcie granicznego lekarza weterynarii w punkcie kontroli granicznej pierwszego przybycia do UE.

 Więcej informacji o zasadach przeprowadzania weterynaryjnej kontroli granicznej przeczytasz tutaj.

Ogólne warunki przywozu zwierząt, kwestie dotyczące transportu zwierząt, ograniczenia w przywozie można uzyskać tutaj.

Fundusze Europejskie. Unia Europejska