W dniach 1 - 2 czerwca 2016 r. delegacja polska pod przewodnictwem Głównego Lekarza Weterynarii, pana Włodzimierza Skorupskiego odbywa wizytę w Chińskiej Republice Ludowej. Wizyta stanowi element zacieśniania polsko-chińskich relacji, a jej celem jest omówienie dotychczasowej współpracy weterynaryjnej i naukowej pomiędzy Polską i Chinami, a także ustalenie harmonogramu przyszłych prac.
W delegacji Głównego Lekarza Weterynarii uczestniczy również Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, profesor Krzysztof Niemczuk wraz z pozostałymi ekspertami naukowymi Instytutu, profesorem Zygmuntem Pejsakiem i Krzysztofem Śmietanką.
Podczas wizyty strona polska odbywa spotkania z przedstawicielami chińskich urzędów weterynaryjnych odpowiedzialnych za import zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego na rynek chiński - AQSIQ, oraz służb dokonujących zatwierdzenia i rejestracji polskich przedsiębiorstw do eksportu - CNCA.
Wśród omawianej tematyki są m.in.: przedstawienie aktualnej sytuacji epizootycznej dotyczącej kontroli i zwalczania afrykańskiego pomoru świń ze szczególnym uwzględnieniem uznania przez stronę chińską zasady regionalizacji, zwiększenie wolumenu eksportu polskiego mięsa drobiowego, procedury eksportu jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych, jak również koni rekreacyjnych.
Spotkania są kontynuacją intensywnego dialogu zapoczątkowanego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela podczas tegorocznej wizyty w Pekinie oraz rozmów przeprowadzonych przez Głównego Lekarza Weterynarii wraz z delegacją w trakcie Sesji Generalnej OIE w Paryżu w dniu 23 maja br.
Rozmowy w Pekinie przebiegają w konstruktywnej i pełnej wzajemnego zrozumienia atmosferze i będą kontynuowane w najbliższym czasie w Polsce.