W dniu 21 sierpnia 2020 roku w siedzibie Głównego Inspektoratu Weterynarii odbyło się spotkanie w sprawie prac mających na celu informatyzację działań Inspekcji Weterynaryjnej. W spotkaniu, które prowadziła Katarzyna Piskorz (Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii) wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, przedstawiciele firm oferujących na polskim rynku oprogramowania komputerowe służące do obsługi funkcjonowania zakładów leczniczych dla zwierząt oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji związanej z koniecznością utworzenia na potrzeby Inspekcji Weterynaryjnej bazy danych dotyczących stosowania produktów leczniczych weterynaryjnych w leczeniu zwierząt poprzez utworzenie elektronicznej „Książki leczenia zwierząt”. Obowiązek utworzenia takiej bazy danych wynika z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylającego dyrektywę 2001/82/WE.
W chwili obecnej ewidencja leczenia zwierząt jako element „Książki leczenia zwierząt” jest dokumentem papierowym, do której przechowywania jest zobowiązany każdy hodowca zwierząt gospodarskich. Książka ma formę kart zostawianych przez lekarzy weterynarii po przeprowadzonej wizycie w gospodarstwie. „Książka leczenia zwierząt” prowadzona w formie elektronicznej będzie narzędziem służącym do stworzenia centralnej bazy, w której będą gromadzone dane o przeprowadzonym leczeniu zwierząt. Gromadzenie danych dotyczących stosowania produktów leczniczych weterynaryjnych z poziomu gospodarstwa ma na celu zapewnienie, aby każdy lekarz weterynarii świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne w danym stadzie zwierząt mógł mieć wgląd w historię ich leczenia. W sytuacji kiedy obsługę weterynaryjną stada prowadzi kilku lekarzy weterynarii uzyskanie historii leczenia stada zależy wyłącznie od dobrej woli hodowcy i jego odpowiedzialności jako producenta żywności pochodzenia zwierzęcego. Dane te są jednak kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Stworzenie centralnej bazy danych uniezależni możliwość pozyskiwania od hodowcy informacji o leczeniu zwierząt w danym stadzie i pozwoli stworzyć elektroniczną historię leczenia zwierząt.
W trakcie spotkania ustalono, że oprogramowania komputerowe wykorzystywane w zakładach leczniczych dla zwierząt, które są oferowane przez obecne na spotkaniu firmy, mogłyby zostać wykorzystane do zbudowania centralnej bazy gromadzenia danych dotyczących stosowania produktów leczniczych weterynaryjnych.
Prace w tym zakresie będą kontynuowane.
Książka leczenia zwierząt