Warszawa: 31 sierpnia 2022 r.
W związku z sytuacją w rzece Odrze Inspekcja Weterynaryjna pobiera do badań laboratoryjnych próbki:
- do badań toksykologicznych (ryby i skorupiaki, mleko),
- ryb do badań anatomopatologicznych,
- do badań w kierunku toksyn sinic.
W laboratoriach Zakładów Higieny Weterynaryjnej (ZHW) i Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym (PIWet - PIB) w Puławach prowadzone są badania w następujących kierunkach: metale ciężkie, pestycydy chloroorganiczne i polichlorowane bifenyle (PCB). Badania anatomopatologiczne wykonywane są w PIWet - PIB w Puławach, Instytucie Rybactwa Śródlądowego oraz trzech wydziałach weterynaryjnych zlokalizowanych na uczelniach wyższych: Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Aktualne zestawienie z wyników badań wykonanych w Zakładach Higieny Weterynaryjnej dostępne są pod linkiem:
Link: https://wetcloud.wetgiw.gov.pl/index.php/s/4W2G7OvPXa6uZhK oraz z aktualnymi wynikami badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach pod linkiem.
Link: http://gofile.me/4vvkY/JUEgppRl4
Otrzymane wyniki badań wskazują, że stężenia ww. związków w przebadanych do tej pory próbkach ryb nie odbiegają od poziomów charakterystycznych dla skażenia środowiska naturalnego w rzekach w Polsce. Wniosek taki można wysnuć zarówno na podstawie wieloletnich badań oraz doświadczenia ekspertów PIWet-PIB w Puławach, jak również dokonanego przeglądu dostępnego piśmiennictwa naukowego.
Na podstawie aktualnej wiedzy toksykologicznej można, zatem wykluczyć, że ww. związki były bezpośrednią przyczyną zatrucia i upadków ryb.
Szczegółowa analiza wyników wskazuje, że pojedyncze próbki ryb zawierają podwyższone stężenia metali ciężki (m.in. rtęci) oraz polichlorowanych bifenyli (PCB), co jest najprawdopodobniej skutkiem przebywania organizmów w zanieczyszczonym przez wiele lat działalnością człowieka środowisku naturalnym.