Przypominamy: rolnicy mogą do 2 sierpnia 2024 r. składać wnioski o dofinansowanie w 80 proc. inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Do 26 lipca hodowcy świń mają natomiast czas, aby ubiegać się o sfinansowanie podjętych w tym roku działań bioasekuracyjnych. W tym przypadku refundacji podlega do 100 proc. wydatków.
Uzgodnienie świadectwa zdrowia dla osłonek kolagenowych wytworzonych ze skór wołowych eksportowanych do Republiki Dominikańskiej
W dniu 23 lipca br. w MRiRW obyło się spotkanie poświęcone kwestii zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu w MRiRW Jacek Czerniak oraz sekretarz stanu w MRiRW Michał Kołodziejczak z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.
W dniu 23 lipca 2024 roku w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu odbyło się spotkanie w sprawie ASF z udziałem przedstawicieli IW. W spotkaniu uczestniczył m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.
Zniesienie zakazu eksportu mięsa wieprzowego do Wybrzeża Kości Słoniowej.
W środę 17 lipca br. w siedzibie WIW w Gdańsku odbyła się narada Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego, Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz, II Wicewojewody Pomorskiej Anny Olkowskiej-Jacyno, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Wojciecha Trybowskiego z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii województwa pomorskiego.
Udział Głównego Lekarza Weterynarii w posiedzeniu Grupy Roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii państw członkowskich UE.
W dniu 19 czerwca br. Ministerstwo Rolnictwa I Hodowli Bydła Republiki Salwadoru zatwierdziło wzór świadectwa zdrowia dla mleka i produktów wytworzonych na bazie mleka wywożonych do Republiki Salwadoru.
W dniu 13 czerwca 2024 r. odbył się w Warszawie Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Karm dla Zwierząt Domowych (FEDIAF). W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii z Biura Pasz Farmacji i Utylizacji.
Próbki żywności pochodzenia zwierzęcego importowanej z krajów trzecich przekazane do badań laboratoryjnych przez polskie punkty weterynaryjnej kontroli granicznej.