Główny Inspektorat Weterynarii
https://wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-dotyczacy-stwierdzenia-5-i-6-ogniska-wscieklizny-u-zwierzat-w-2024-roku/idn:2632
Drukuj grafikę : tak / nie

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia 5 i 6 ogniska wścieklizny u zwierząt w 2024 roku

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia 5 i 6 ogniska wścieklizny u zwierząt w 2024 roku

Komunikaty 2024-10-01

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu na terytorium RP piątego i szóstego w 2024 r. ogniska wścieklizny stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 26 i 27 września 2024 r.  

Piąte ognisko wścieklizny stwierdzono u lisa znalezionego w miejscowości Darowice, gmina Fredropol, powiat przemyski, województwo podkarpackie. Miejsce znalezienia zwłok lisa znajduje się ok. 3 km od granicy z Ukrainą.

Szóste ognisko wścieklizny stwierdzono u lisa znalezionego w miejscowości Łubcze, gmina Jarczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia lisa znajduje się ok. 10 km od granicy z Ukrainą.

We wrześniu i październiku 2024 r. prowadzona jest w Polsce jesienna akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie na terenie następujących województw:

- między 5 września a 18 września 2024 r. na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko - pomorskiego i warmińsko - mazurskiego,

- między 19 września a 4 października 2024 r. na terenie województwa łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Fundusze Europejskie. Unia Europejska