Główny Inspektorat Weterynarii
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu wścieklizny u jenota.
Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach z dnia 29.04.2026 r. stwierdzono ognisko wścieklizny u jenota, który został poddany eutanazji w mieście Białystok, gmina Białystok, powiat m. Białystok, woj. podlaskie. Jest to drugie ognisko wścieklizny w bieżącym roku na terytorium Polski.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku wydał rozporządzenie z dnia 5 maja 2026r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie miasta Białystok oraz na terenie powiatu białostockiego, w którym został określony obszar zagrożony wścieklizną wyznaczony wokół ogniska wścieklizny, które stwierdzono na ul. Kuronia w Białymstoku.
Obszar zagrożony wścieklizną obejmuje:
1) gminę m. Białystok: Las Solnicki, Stawy Dojlidzkie, Osiedla: Dojlidy, Dojlidy Górne, Dojlidy Kolonia, Zagórki, Pieczurki, Skorupy, Bojary, Piasta, Mickiewicza, Piaski, Kawaleryjskie, Nowe Miasto;
2) gminę Juchnowiec Kościelny miejscowości: Kleosin, Ignatki Osiedle, Śródlesie, Olmonty, Izabelin, Stanisławowo.
Ponadto, na obszarze gminy m. Białystok oraz gminy Juchnowiec Kościelny nakazano szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia.