Główny Lekarz Weterynarii podjął decyzję o wdrożeniu doraźnego programu badania ryb, które pochodzą ze stawów zlokalizowanych na obszarach, przez które przeszła woda powodziowa.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ogniska HPAI w gospodarstwie utrzymującym drób w woj. dolnośląskim.
Na podstawie wyników badań laboratoryjnych stwierdzono siódme i ósme ognisko wścieklizny u zwierząt w 2024 roku.
Główny Lekarz Weterynarii (GLW) wydał zalecenie, aby środki odkażające oraz sprzęt do ich stosowania, będące w dyspozycji Powiatowych Lekarzy Weterynarii (PLW), były udostępniane nieodpłatnie dla gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą jak i w działalności RHD, SB i MOL.
Wg informacji otrzymanej od Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów zakaz importu wprowadzony z uwagi na wystąpienie rzekomego pomoru drobiu w Polsce, dotyczy jedynie obszarów objętych ograniczeniami - zgodnie z regionalizacją.
Główny Lekarz Weterynarii wraz z Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną objęli patronatem honorowym IX Międzynarodową Konferencję Naukową w Rynie pt. „Current parasitological hazards in food” zorganizowaną w dniach 25-27 września 2024 roku.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 1 ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce w 2024 r.
Główny Lekarz Weterynarii złożył deklarację do WOAH dotyczącą odzyskania statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.
Na podstawie wyników badań laboratoryjnych stwierdzono piąte i szóste ognisko wścieklizny u zwierząt w 2024 roku.
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wg stanu na dzień 30 września 2024 r. w Polsce nie odnotowano dotychczas przypadku zachorowania zwierząt na chorobę niebieskiego języka.