Batrachochytrium salamandrivorans (w skrócie Bsal) jest gatunkiem grzyba, który wywołuje chorobę zwaną chytridiomikozą przede wszystkim u płazów ogoniastych. Bsal jest wewnątrzkomórkowym patogenem, który rozwija się w komórkach naskórka. Jak dotąd zakażenia Bsal wykazano jedynie u płazów po metamorfozie. Objawy chytridiomikozy to:
B. salamandrivorans występuje w Europie. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni oraz pośredni (poprzez zanieczyszczoną wodę lub glebę). Szczególną rolę w szerzeniu się tego patogenu odgrywa handel salamandrami oraz traszkami. Wektorami Bsal są ptaki, które przenoszą zoospory na powierzchni stóp.
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie zakażenie B. salamandrivorans jest chorobą kategorii D+E, co oznacza, iż w odniesieniu do niej konieczne są środki, by zapobiec jej rozprzestrzenianiu się na terenie Unii Europejskiej oraz jest to choroba, która podlega nadzorowi na terytorium UE.
Źródła: