Główny Inspektorat Weterynarii
https://wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Wizyta-delegacji-niemieckiej-w-ramach-wspolpracy-eksperckiej-dotyczacej-ASF/idn:708
Drukuj grafikę : tak / nie

Wizyta delegacji niemieckiej w ramach współpracy eksperckiej dotyczącej ASF

Wizyta delegacji niemieckiej w ramach współpracy eksperckiej dotyczącej ASF

Aktualności 2018-01-16

W dniu 11 stycznia 2018 r., w Głównym Inspektoracie Weterynarii, z inicjatywy strony niemieckiej odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu rolnictwa i weterynarii RFN z polskimi ekspertami w dziedzinie weterynarii. Celem spotkania było zacieśnienie współpracy pomiędzy ministerstwami rolnictwa Polski i Niemiec, a także współpracy naukowo-badawczej w obszarze zwalczania ASF.

Ze strony polskiej w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele GIW, przedstawiciele MRiRW, przedstawiciele Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego, oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Ze strony niemieckiej w spotkaniu uczestniczyła Główna Lekarz Weterynarii RFN, pani Karin Schwabenbauer, przedstawiciele Federalnego Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa Brandenburgii i Meklemburgii.

GIW przedstawił informacje dotyczące aktualnej sytuacji epizootycznej w odniesieniu do wirusa ASF, a także sposoby zwalczania wirusa w populacji świń i dzików. Zwrócono uwagę na przyczyny rozprzestrzeniania się choroby z uwzględnieniem czynników środowiskowych i ludzkich. Przedstawiono program bioasekuracji, wdrażany w polskich gospodarstwach, a także zasady monitoringu stosowane w strefach objętych restrykcjami i na pozostałym obszarze Polski.

Przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego wygłosił prezentację dotyczącą zaangażowania myśliwych w zwalczanie ASF. Przedstawiono m. in. informacje nt. odstrzału dzików, poszukiwań padłych zwierząt, a także zmian regulacji prawnych wprowadzonych w związku z wystąpieniem ASF w Polsce.

Naukowcy z PIWet-PIB przekazali informacje dotyczące badań nad wirusem prowadzonych przez Instytut oraz zaproszenie do współpracy naukowej w tym zakresie dla partnerów z Niemiec.

Strona niemiecka poinformowała o realizowanych obecnie badaniach w kierunku rozpoznania zachowań dzików i ich potencjalnego wpływu na przenoszenie wirusa. Przekazano wnioski z przeprowadzonych analiz. Poinformowano o planach zwalczania ASF w przypadku, kiedy choroba dotrze do RFN.

Strony wymieniły się spostrzeżeniami dotyczącymi stosowania odstrzału sanitarnego, sposobów na powstrzymanie przenikania wirusa zza wschodniej granicy Polski, prowadzenia akcji informacyjnych wśród rolników, myśliwych, turystów, jak również zapewnienia odpowiedniej liczby wykwalifikowanego personelu w przypadku pogorszenia się sytuacji epizootycznej.

Dodatkowo obie strony uzgodniły konieczność zacieśnienia współpracy administracyjnej i naukowej w zakresie epidemiologii i zwalczania ASF.

Fundusze Europejskie. Unia Europejska