Główny Inspektorat Weterynarii
https://wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-dotyczacy-stwierdzenia-ogniska-wscieklizny-u-zwierzat-w-woj.-podkarpackim/idn:2364
Drukuj grafikę : tak / nie

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia ogniska wścieklizny u zwierząt w woj. podkarpackim

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia ogniska wścieklizny u zwierząt w woj. podkarpackim

Komunikaty 2023-10-12

Główny Lekarz Weterynarii informuje o zakażeniu wirusem wścieklizny u padłego lisa znalezionego w miejscowości Lipie, gmina Czarna, powiat bieszczadzki, województwo podkarpackie.

Ognisko wścieklizny zostało stwierdzone  na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 19 września 2023 r. Wynik badania różnicowania wirusa wykonany w PIW-PIB w Puławach wykazał zakażenie szczepem ulicznym wirusa wścieklizny.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska