Główny Inspektorat Weterynarii
https://wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Zlozenie-deklaracji-do-WOAH-dot.-odzyskania-statusu-kraju-wolnego-od-wysoce-zjadliwej-grypy-ptakow-HPAI-u-drobiu/idn:2383
Drukuj grafikę : tak / nie

Złożenie deklaracji do WOAH dot. odzyskania statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu

Złożenie deklaracji do WOAH dot. odzyskania statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu

Komunikaty 2023-11-24

Główny Lekarz  Weterynarii informuje o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju  wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu z dniem 17 listopada 2023 r. w związku z zakończeniem procedur likwidacji choroby po wykryciu 2 ognisk HPAI w październiku 2023 r. w gospodarstwach utrzymujących drób w województwie łódzkim i zachodniopomorskim. 

Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem, że zostały zakończone działania w ognisku i zapewniony jest nadzór.

Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcję. Wokół ognisk choroby zostały ustanowione obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje. Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.

Obecnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.

Fundusze Europejskie. Unia Europejska