Główny Inspektorat Weterynarii
https://wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-dotyczacy-planowanej-jesiennej-akcji-szczepienia-lisow-wolno-zyjacych-przeciwko-wsciekliznie.-/idn:2340
Drukuj grafikę : tak / nie

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący planowanej jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący planowanej jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Aktualności 2023-09-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu jesiennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w terminach:

- między 9 września a 20 września 2023 r. na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego,

- między 18 września a 28 września 2023 r. na terenie województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko - mazurskiego;

- między 21 września a 3 października 2023 r. na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest w sposób polegający na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego podczas akcji - Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.

Wykładana przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę (przykładowe zdjęcie poniżej).

Przynęta dla lisów zawierająca szczepionkę przeciwko wściekliźnie w kształcie owalnym oraz w kształcie kwadratu w kolorze czarnym oraz brązowym

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska