Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący pryszczycy na terytorium Słowacji i Węgier
W dniu 2.04.2025 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz dotyczące sytuacji epizootycznej związanej z wystąpieniem pryszczycy na Słowacji i Węgrzech.
Do dnia 2 kwietnia 2025 r. na terytorium Słowacji potwierdzono 5 ognisk pryszczycy w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne, ostatnie w dniu 31.03.2025 r. W 4 ogniskach zwierzęta zostały uśmiercone i zakończono procedury wstępnego czyszczenia i dezynfekcji, natomiast w 5 ognisku, potwierdzonym 31.03.2025 r. rozpoczęło szczepienie supresyjne w celu ograniczenia siewstwa wirusa. Do końca tygodnia planowane jest rozpoczęcie depopulacji stada.
W obszarach objętych ograniczeniami słowackie służby weterynaryjne prowadzą wizytacje zakładów, badanie kliniczne zwierząt, pobieranie próbek i badania laboratoryjne.
Ponadto wprowadzono następujące środki kontroli choroby:
- na obszarach objętych ograniczeniami: zapowietrzonym, zagrożonym i buforowym dozwolone jest jedynie przemieszczanie zwierząt parzystokopytnych bezpośrednio do uboju w rzeźni,
- spoza obszarów objętych ograniczeniami w ramach handlu wewnątrzunijnego mogą być certyfikowane wyłącznie przesyłki zwierząt parzystokopytnych wysyłane do uboju w rzeźni,
- transport przez terytorium Słowacji jest możliwy wyłącznie przez rejony nieobjęte restrykcjami; przejazd przez granicę węgiersko - słowacką przez jedno wyznaczone przejście Sahy - Parassapuszta,
- surowe mleko od zwierząt utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami musi być przewożone bezpośrednio do przetwórstwa.
W dniu 02.04.2025 r. węgierskie służby weterynaryjne notyfikowały 2 ogniska wtórne w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne położonych na ustanowionych już obszarach objętych ograniczeniami, wymienionych w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2025/672[1] z dnia 31 marca 2025 r. W ogniskach rozpoczęto szczepienia supresyjne zwierząt przed rozpoczęciem depopulacji.
Obszary objęte ograniczeniami, w związku z ogniskami FMD, obejmują część terytorium Słowacji, Węgier i Austrii i są wymienione w załączniku do decyzji Wykonawczej Komisji 2025/672.
W dniu 3 kwietnia br. w ramach zespołu zarządzania kryzysowego przy GLW odbyła się narada z wojewódzkimi lekarzami weterynarii.
Na spotkaniu szefowie wojewódzkich inspektoratów poinformowali o stanie przygotowań do zwalczania pryszczycy w tym inwentaryzacji sił i środków dostępnych w poszczególnych regionach.
Omówiono również prowadzone kontrole towarów przywożonych z krajów, w których wystąpiły ogniska choroby.
Rozmawiano także o pojawiających się problemach w trakcie prowadzenia działań prewencyjnych i przygotowań do walki z chorobą.
W dniu dzisiejszym Główny Lekarz Weterynarii wspólnie z Szefem Służby Weterynaryjnej, Inspektorem Weterynaryjnym WP uzgadniali plan współpracy w obliczu zagrożenia chorobą.
[1] Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2025/672 z dnia 31 marca 2025 r. dotycząca niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ognisk pryszczycy na Węgrzech i Słowacji oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2025/613