Strona główna/Aktualności/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie transportu tygrysów azjatyckich z Włoch do Federacji Rosyjskiej

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie transportu tygrysów azjatyckich z Włoch do Federacji Rosyjskiej

Aktualności 2019-10-30

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że zwierzęta znajdujące się na polsko-białoruskim przejściu granicznym drogowym zostały wysłane z Włoch z zamiarem przewiezienia do Federacji Rosyjskiej (Dagestan) - zgodnie z informacją umieszczoną w dokumencie INTRA wygenerowanym przez jednostkę weterynaryjną we Włoszech.

Z uwagi na  brak dokumentacji weterynaryjnej (weterynaryjnych świadectw zdrowia zwierząt), białoruskie służby odmówiły zezwolenia na wjazd pojazdu z tygrysami na teren kraju. O fakcie przewożenia zwierząt bez dokumentacji weterynaryjnej zostały powiadomione włoskie służby weterynaryjne oraz Ambasada Włoch w Warszawie. Prowadzona jest intensywna współpraca z Ministerstwem Środowiska oraz z Krajową Administracja Skarbową na szczeblu lokalnym i centralnym.

Zwierzęta. które znajdują się w podróży od 22 października br. są na polecenie Granicznego Lekarza Weterynarii w Koroszczynie karmione, pojone, klatki w miarę możliwości sprzątane i dezynfekowane. Mając jednak na uwadze warunki, w jakich zwierzęta były transportowane, Graniczny Lekarz Weterynarii w Koroszczynie podjął decyzję o zawiadomieniu organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 35, ust 1a. ustawy o ochronie zwierząt, w związku z dokonaniem czynu zabronionego art. 6, ust. 1a. w/w ustawy. Dalsze postępowanie będzie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Białej Podlaskiej.

do góry