Strona główna/Aktualności/Pierwsze posiedzenie Grupy Poczdamskiej w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Pierwsze posiedzenie Grupy Poczdamskiej w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Aktualności 2025-02-04

W dniu 31 stycznia 2025 r. w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli odbyło się pierwsze w ramach  polskiej prezydencji posiedzenie Grupy Poczdamskiej - zespołu ekspertów weterynaryjnych państw członkowskich UE, którego misją jest rozwój rynków zbytu dla produktów zwierzęcych i odzwierzęcych oraz wzmacnianie handlu z krajami trzecimi. Główne obszary działania grupy obejmują współpracę oraz wymianę doświadczeń pomiędzy państwami członkowskimi, a także Komisją Europejską nakierowane na dbałość o spełnianie międzynarodowych wymagań weterynaryjnych w handlu, zapewniających wdrażanie najwyższych standardów bezpieczeństwa żywności.

 Pierwsze posiedzenie Grupy Poczdamskiej w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Spotkaniu przewodniczyła Agnieszka Maćków, podkreślając strategiczne znaczenie współpracy państw członkowskich, wspierana przez delegata krajowego Paulinę Hewelke (obie panie są przedstawicielkami Głównego Inspektoratu Weterynarii) oraz Aleksandrę Fałat - radcę ze Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli.  

Podczas spotkania omówiono kluczowe kwestie związane z wysyłką na rynki poza unijne, w tym identyfikację potencjalnych partnerów handlowych oraz analizę barier w dostępie do nowych rynków. Szczególną uwagę poświęcono spełnianiu międzynarodowych standardów sanitarnych, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa eksportowanej żywności.  Przedstawiono również strategię negocjacyjną mającą na celu uzyskanie jak najkorzystniejszych warunków handlowych z krajami trzecimi, z uwzględnieniem ochrony interesów unijnych producentów oraz konsumentów. Podkreślono znaczenie współpracy między państwami członkowskimi w zakresie wymiany informacji oraz harmonizacji standardów produkcji i kontroli jakości.

Grupa Poczdamska spotyka się cyklicznie w celu monitorowania postępów w realizacji wyznaczonych celów oraz reagowania na pojawiające się wyzwania w obszarze handlu międzynarodowego i bezpieczeństwa żywności.

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska