Strona główna/Aktualności/Pierwsze posiedzenie grupy roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Pierwsze posiedzenie grupy roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Aktualności 2025-01-24

W dniach 21-22 stycznia 2025 r. odbyło się w Brukseli pierwsze posiedzenie grupy roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii państw członkowskich Unii Europejskiej pod przewodnictwem prezydencji polskiej. Spotkanie prowadził Główny Lekarz Weterynarii RP Krzysztof Jażdżewski. Rolę delegata Polski podczas posiedzenia pełnił Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jakub Kubacki.

Polska prezydencja przedstawiła swój program prac na pierwsze półrocze 2025 r. pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!”, którego jednym z kluczowych aspektów jest bezpieczeństwo żywnościowe.

Bezpieczeństwo żywnościowe oparte na zdrowiu zwierząt, jest podstawą gospodarki państw UE, zwłaszcza zgodnie z zasadą „od pola do stołu”. Obecne wyzwania, takie jak rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt, wymagają od służb weterynaryjnych zintensyfikowania działań w dziedzinie weterynarii. Poprzez wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk, czemu służą m. in. posiedzenia grup roboczych głównych lekarzy weterynarii, państwa członkowskie mogą skutecznie stawić czoła tym zagrożeniom.

Polska prezydencja w grupie roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii skoncentruje się na kluczowych kwestiach, takich jak rola lekarzy weterynarii w nadzorze nad zdrowiem zwierząt i rozwój polityki „Jedno Zdrowie”. To podejście, integrujące zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska, jest podstawą skutecznej walki z zagrożeniami dla zdrowia.

Podczas posiedzenia polska prezydencja zwróciła uwagę na aspekt wyłączenia czasowo lub trwale koniowatego z łańcucha żywnościowego po podaniu produktów leczniczych oraz dokonywania wpisów w „paszporcie” (SLID). Omawiano również m. in. aktualne kwestie dotyczące WOAH, przygotowań do zbliżających się wyborów w Komitecie Wykonawczym EuFMD oraz związane z eksportem żywych zwierząt do Turcji, certyfikacją do Stanów Zjednoczonych, sytuacją dotyczącą pryszczycy oraz kwestie dot. współfinansowania przez UE programów weterynaryjnych i fitosanitarnych oraz środków nadzwyczajnych.

Okres sprawowania prezydencji przez Polskę stawia przed polską służbą weterynaryjną wiele wyzwań, ale także jest okazją do dalszej owocnej współpracy z pozostałymi państwami unijnymi w tych kluczowych kwestiach, również w ramach prac Tria Prezydencji..

Zdjęcie przedstawiające członków grupy obradujących przy stole konferencyjnym

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska