Podróż tygrysów z Włoch do Dagestanu
22 października 2019 r. Wtorek. Włochy. Latina, ok. 60 km na południe od Rzymu. Godziny popołudniowe. Początek trasy.
Właściwe władze weterynaryjne Włoch wydają zgodę na transport. Stwierdzają, że zwierzęta, środek transportu i przewoźnik spełniają wymagania związane z podróżą.
24 października 2019 r. Czwartek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Godziny wieczorne.
Transport z tygrysami przyjeżdża do Koroszczyna po godzinie 22.
25 października 2019 r. Piątek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Godziny przedpołudniowe.
Po uzupełnieniu dokumentacji przez przewoźnika kontrola jest zakończona o godzinie 10.50.
Odbywa się JEDYNA kontrola dobrostanu zwierząt w transporcie. Urzędowi lekarze weterynarii sprawdzają, czy transport opuszczający Unię Europejską jest zgodny z informacją w elektronicznym systemie TRACES.
Według deklaracji przewoźnika planowany był odpoczynek zwierząt (wyładowanie) w miejscowości Briańsk - oddalonej ok. 900 km od Koroszczyna.
Stan zwierząt pozwalał na dalszą podróż do Briańska - Ocena stanu zwierząt jako dobry, dotyczyła tylko i wyłącznie oceny stanu umożliwiającego dotarcie zwierząt do miejsca odpoczynku. Przewoźnik został poinformowany o braku świadectw weterynaryjnych dla zwierząt, niezbędnych do przedłożenia odpowiednim władzom białoruskim. Uprzedzono go, że może to spowodować problemy z przekroczeniem granicy z Białorusią, mimo to właściciel zwierząt podjął decyzję o kontynuowaniu podróży.
25 października 2019 r. Piątek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Godziny wieczorne.
Ok. godziny 19.30 transport z tygrysami wraca do Koroszczyna. Okazuje się, że dwaj Włosi z transportu nie mają wiz.
26 października 2019 r. Sobota. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Noc i wieczór.
Ok. godziny 1.20 samochód z tygrysami ponownie wyrusza w kierunku granicy z Białorusią. Tym razem kieruje nim Rosjanin, który nie potrzebuje wizy na Białoruś.
Ok. godziny 22.00 samochód z tygrysami wraca.
Białoruskie służby graniczne nie zezwoliły na wjazd tygrysów na teren Białorusi. Powodem braki świadectw weterynaryjnych dla tygrysów, a nie stan zwierząt, ani warunki transportu.
27 października 2019 r. Niedziela. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Od świtu do zmierzchu.
Samochód z tygrysami podjeżdża pod rampę GrIW o 5.45.
Graniczny Lekarz Weterynarii w Koroszczynie nie miał możliwości zorganizowania odpoczynku dla tygrysów ponieważ na posterunku granicznym brak jest infrastruktury do rozładunku nieudomowionych zwierząt drapieżnych. Tygrysy należą do jednego z najniebezpieczniejszych gatunków zwierząt, więc postępowanie z nimi wymaga niezwykłej ostrożności. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi.
Graniczny Lekarz Weterynarii udzielił przewoźnikowi niezbędnego wsparcia, by zapewnić tygrysom pożywienie i niezbędne akcesoria do pojenia.
O 18.35 Graniczny Lekarz Weterynarii otrzymuje informację od Ambasady Włoch (nie od właściciela) o padnięciu jednego z tygrysów w drodze z granicy białoruskiej do Koroszyna.
Sekcję zwłok zwierzęcia przeprowadził lekarz weterynarii Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Jarosław Przybylski, 29 października o godzinie 20.00 - w protokole informuje o dobrej kondycji zwierzęcia i że powodem śmierci była mechaniczna niedrożność przewodu pokarmowego wynikająca z błędów żywieniowych w trakcie transportu.
28 października 2019 r. Poniedziałek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią.
Od godzin porannych. Prowadzący transport odmawiają współpracy i powrotu do Włoch. Graniczny Lekarz Weterynarii poszukuje rozwiązania - możliwości umieszczenia tygrysów w ZOO w Zamościu, Płocku, Warszawie, zoosafari w Borysewie. Każde z tych miejsc informuje, że nie może przyjąć tygrysów. Zgodę wyraża tylko ZOO w Poznaniu, na przyjęcie dwóch tygrysów warunkiem pokrycia kosztów ich pobytu. Potem liczba możliwych do przyjęcia przez ZOO tygrysów wzrasta do 9. Ostatecznie do ZOO w Poznaniu trafi 7 tygrysów a do ZOO w Człuchowie pozostałe 2 tygrysy.
29 października 2019 r. Wtorek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią.
Graniczny Lekarz Weterynarii zawiadamia organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami przez przewożących. Sprawa trafia do prokuratury. Policja składa do Wójta Gminy Terespol wniosek o odebranie zwierząt dotychczasowemu właścicielowi, co umożliwia ich transport w miejsce czasowego odpoczynku.
30 października 2019 r. Środa. Polska. Koroszczyn. Poznań. Człuchów.
Wójt Gminy Terespol wydaje decyzję o czasowym odebraniu zwierząt dotychczasowemu właścicielowi. Późniejsze wypowiedzi osób odbierających dwa tygrysy w Człuchowie, mówią o tym, że zwierzęta są „w dobrym stanie”, czy w „zaskakująco dobrej kondycji”. W godzinach popołudniowych transport z tygrysami rusza do Poznania i Człuchowa.
31 października 2019 r. Czwartek. Polska. Poznań.
Zakończenie wyładunku tygrysów w ZOO w Poznaniu.