Strona główna/Aktualności/Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 11 kwietnia 2025 r.

Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 11 kwietnia 2025 r.

Aktualności 2025-04-11

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP - najważniejsze informacje:

  1. W Polsce nie odnotowano żadnego ogniska pryszczycy; wszystkie podejrzenia sprawdzane są przez służby na bieżąco, a ostatnie wykluczenie choroby dotyczyło województwa łódzkiego (wynik badań z próbek pobranych wczoraj oznaczony jest dziś jako ujemny).
     
  2. Sytuacja epidemiologiczna Słowacji i Węgier nie uległa zmianie (nadal potwierdzanych jest 6 ognisk na Słowacji i 4 ogniska na Węgrzech).
     
  3. Dotychczasowe działania prewencyjne podejmowane na przejściach granicznych w województwach: dolnośląskim, opolskim oraz śląskim podsumowywał w piątek minister Czesław Siekierski na spotkaniach ze służbami pełniącymi kontrole w systemie 24 godzinnych dyżurów na granicach: Kudowa-Zdrój - Słone, Trzebina i Cieszyn.
     
  4. Trwa szczegółowy monitoring i kontrola ogłoszeń dotyczących nielegalnej sprzedaży zwierząt oraz produktów leczniczych weterynaryjnych (w tym szczepionek), które nadal zamieszczane są w mediach i popularnych serwisach handlowych. Inspekcja Weterynaryjna przekazuje identyfikowane anonse ogłoszeniowe do dalszych działań operacyjnych, które prowadzone są przez Policję i wydział walki z cyberprzestępczością.


Przypominamy, każde nielegalne prowadzenie szczepień może być przyczyną oskarżenia Polski o ukrywanie potencjalnych ognisk wirusa. Apelujemy do rolników i hodowców o zgłaszanie wszystkich tego typu przypadków Policji i powiatowym lekarzom weterynarii.
 

  1. Nadal organizowane są szkolenia dla rolników i hodowców w zakresie zasad bioasekuracji, rozpoznawania pierwszych objawów choroby oraz postępowania z ew. zakażonymi zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego. Szkolenia przeprowadzone zostały już dla branży mleczarskiej, 16 kwietnia podobne szkolenie odbędzie się dla branży mięsnej.
     
  2. Państwowa Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno -Spożywczych na targowiskach i w handlu detalicznym wzmacnia nadzór i kontrolę mięsa oraz mleka pozyskiwanych od zwierząt parzystokopytnych (w szczególności bydła, owiec, kóz i świń). GIW zaleca szczególną kontrolę pochodzenia wskazanych produktów, ze szczególnym uwzględnieniem krajów, na których terytorium potwierdzono ogniska pryszczycy (Słowacja, Węgry oraz Niemcy). Każdorazowo, w przypadku ujawnienia produktów pochodzących z nielegalnych źródeł, należy niezwłocznie powiadomić właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej.

 

Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska