Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 14 kwietnia 2025 r.
Aktualności
2025-04-15
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP - dziś najważniejsze informacje po wspólnych ustaleniach z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Finansów, Lasami Państwowymi, Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Komendą Główną Policji, Główną Inspekcją Sanitarną, wojewodami i Wojewódzkimi Centrami Powiadamiania Ratunkowego, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Głównym Inspektoratem Weterynarii.
- W Polsce nie ma pryszczycy i na chwilę obecną nie ma podejrzeń tej choroby. Stabilna jest również sytuacja na Słowacji i na Węgrzech. Bezpieczeństwu w Polsce sprzyjają kategoryczne działania kontrolne prowadzone w procesie ciągłym na granicach i aktualne warunki klimatyczne, spowalniające transmisję wirusa.
- W kategorii priorytetów wszystkich służb i instytucji pozostają działania kontrole prowadzone na przejściach granicznych, w województwach: opolskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim i małopolskim. Transport zwierząt i produktów wrażliwych zostaje skanalizowany do 7 przejść granicznych w ww. województwach (do środy 16 kwietnia 2025r. tereny przygraniczne oznaczone będą tablicami informującymi o ograniczeniach i zmianach w ruchu). Regularne kontrole w systemie 24 godzinnym prowadzone są także w województwie zachodniopomorskim, gdzie kontrolowane są wszystkie transporty zwierząt, produktów wrażliwych, słomy i siana.
Równolegle do podejmowanych ograniczeń potrzebna jest nadzwyczajna mobilizacja mieszkańców, rolników, hodowców i konsumentów - apelujemy o czujność i szybką reakcję wobec każdego zachowania budzącego wątpliwości. Wszystkie przypadki należy bezzwłocznie zgłaszać powiatowym lekarzom weterynarii, policji oraz najbliższym organom samorządowym. - Kategoryczne działania w walce z dezinformacją zgodnie deklarują wszystkie służby zaangażowane w aktywności prewencyjne, zabezpieczające Polskę przed pryszczycą. Policyjny Wydział Do Walki z Cyberprzestępczością przeprowadził w ostatnim czasie analizę aż 10 500 ogłoszeń i anonsów dotyczących sprzedaży i obrotu zwierzętami. Analizie i monitoringowi poddane zostały ogłoszenia budzące uzasadnione wątpliwości (np. w kontekście legalności czy wiarygodności metryki pochodzenia zwierząt). Wykluczono również fałszywe ogłoszenia dotyczące sprzedaży szczepionek.
- Podsumowano kolejny etap działań szkoleniowych i informacyjnych, w którym:
- Małopolska w kolportaż materiałów informacyjnych włączyła parafie i kościoły;
- na Podkarpaciu rozdano 13 tys. ulotek informacyjnych, przeszkolono 5600 rolników i 120 hodowców;
- w województwie opolskim w szkoleniach uczestniczyło 3000 osób;
- na Dolnym Śląsku akcja informacyjna objęła również koła łowieckie, parki narodowe i indywidulanych hodowców (2225 osób);
- MRiRW rozpoczęło kolejną intensywną kampanię informacyjną w Internecie pt. „Pryszczyca - wspólne działanie, wspólne bezpieczeństwo” (informacje o zasadach bioasekuracji dla rolników oraz konsumentów; walka z dezinformacją).
Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.