Rozmowy polsko-kenijskie
Omówieniu bieżącej współpracy państw w dziedzinie rolnictwa służyło spotkanie w siedzibie MRiRW sekretarza stanu Lech Kołakowskiego z sekretarzem stanu ds. rozwoju hodowli Kenii Jonathanem Mueke.
Stanowisko Polski
Wiceminister Lech Kołakowski podkreślił, że strona polska jest zainteresowana kontynuacją współpracy z partnerami kenijskimi w sektorze rolnym - zarówno w kontekście wymiany handlowej, jak i relacji naukowo-badawczych. Jednocześnie stwierdził, że w celu zwiększenia polskiego eksportu na rynek kenijski służby weterynaryjne powinny zakończyć procedury uzgodnieniowe świadectw zdrowia dla wybranych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Stanowisko Kenii
Sekretarz stanu Jonathan Mueke wyraził uznanie dla osiągnięć polskiego sektora rolno-spożywczego, z którymi miał okazję zapoznać się podczas pobytu w Polsce. Zadeklarował zainteresowanie pogłębieniem współpracy z polskimi podmiotami w zakresie m.in. produkcji mleka, mięsa, pasz czy skór. Jednocześnie poinformował o planach zakupu budynków i urządzeń rolniczych, takich jak silosy, suszarnie, młyny, laboratoria czy maszyny rolnicze.
Polski eksport rolno-spożywczy do Kenii
W 2022 r. wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych do Kenii wyniosła ponad 40 mln EUR. Głównym eksportowanym towarem była pszenica. Eksportowaliśmy także ekstrakt słodowy i przetwory spożywcze z mąki. Pozytywny trend wzrostowy odnotowujemy również w okresie styczeń-kwiecień 2023 r.
Rozmowy polsko-kenijskie