Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła/otręt bydła (IBR/IPV)
O chorobie
Etiologia:
Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła/otręt bydła (IBR/IPV) są chorobami wirusowymi bydła wywoływanymi przez herpeswirus bydła typ 1 (BHV1).
Wirus BHV1 występuje wśród pogłowia bydła domowego i wolno żyjącego na całym świecie.
Źródła zakażenia:
Źródłem zakażenia są przede wszystkim zwierzęta zakażone. Zakażenie szerzy się przez kontakt bezpośredni, płciowy, inseminację, narzędzia i sprzęt wykorzystywane do obsługi zwierząt oraz drogą aerogenną. Wirus BHV1 może być przenoszony również przez osoby zajmujące się obsługą zwierząt.
Charakterystyczną cechą zakażenia jest latencja, tj. bezobjawowe bytowanie wirusa w organizmach zwierząt, które przechorowały. Zwierzęta raz zakażone pozostają nosicielem wirusa BHV1 i źródłem zakażenia na całe życie, co powoduje utrzymywanie się zakażenia w stadach przez wiele lat. Uaktywnienie zakażenia i siewstwo wirusa BHV1 zachodzi w określonych warunkach. Sprzyjają temu czynniki
stresogenne, tj. transport, niekorzystne warunki mikroklimatyczne, zmiana żywienia, jak również przechorowanie innych chorób czy poród.
Przebieg choroby i objawy kliniczne:
Objawy kliniczne zakażeń wirusem BHV1 są zróżnicowane.
Bydło choruje niezależnie od wieku. Objawy kliniczne w krótkim czasie mogą objąć dużą liczbę zwierząt, jak również mogą pojawiać się sporadycznie, u pojedynczych sztuk bydła. Szerzą się wtedy stopniowo, obejmując całe stado w ciągu kilku tygodni. Zachorowalność w stadzie sięga od 20 do 100%. Śmiertelność wynosi od kilku do kilkunastu procent.
Najważniejsze objawy IBR:
- gorączkę (do 42ºC),
- osowiałość,
- zmniejszenie apetytu,
- surowiczy wypływ z nosa, który z czasem nasila się, przyjmując charakter bardziej śluzowy, a nawet ropny.
- zapalenie spojówek,
- silne ślinienie się,
- suchy, napadowy kaszel, który wraz z upływem czasu przechodzi w kaszel wilgotny. - duszność,
- gwałtowny spadek mleczności krów,
- zamieranie zarodków i poronienia.
- cielęta: „postać płucna noworodków” (zachłystowe zapalenie płuc) - nadżerki na podniebieniu i biegunka, odwodnienie, osłabienie, czeste upadki,
Najważniejsze objawy IPV (otręt):
- unoszenie nasady ogona i częste oddawanie moczu,
- obrzęk błony śluzowej sromu i pochwy, jej bolesność i zaczerwienienie,
- śluzowy wypływ z pochwy,
- białawe grudki z zagłębieniem w środku na powierzchni błony śluzowej,
- nadżerki i owrzodzenia,
- w przypadku powikłań bakteryjnych - może występować okresowa niepłodność,
- buhaje: zmiany na błony śluzowej prącia i napletka, zrosty prącia z napletkiem, stulejka.
Występowanie IBR/IPV w Polsce i na świcie:
Choroba występuję zarówno w Polsce jak i na świecie.
Są kraje/regiony w Europie uznane za urzędowo wolne od tej choroby przez Komisję Europejską wykaz
Zasady monitoringu i zwalczania
Monitoring:
W Polsce prowadzony jest monitoring bierny i czynny IBR/IPV w populacji zwierząt wrażliwych.
Monitoring bierny: zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wystąpienie IBR/IPV u zwierząt wrażliwych musi być zgłoszone do powiatowego lekarza weterynarii, który rejestruje wystąpienie tej choroby.
Monitoring czynny: polega na badaniu odpowiedniej liczby próbek od żywego bydła na obszarze każdego powiatu.
Zwalczanie:
- choroba nie podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania,
- choroba podlega w Polsce obowiązkowi rejestracji (obowiązek zgłoszenia wystąpienia choroby w stadzie do powiatowego lekarza weterynarii),
- od 2018 r. możliwa jest realizacja dobrowolnego programu zwalczania tej choroby na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła (Dz. U. poz. 1722).
Przepisy prawne
- rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt (Dz. U. z 2004 r., nr 282, poz. 2813, z późn.zm.)
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła (Dz. U. poz. 1722)