Pożegnanie Tadeusza Wijaszki
Z głębokim smutkiem żegnamy Pana Profesora Tadeusza Wijaszkę. Pan Profesor Tadeusz Wijaszke związany był z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym - Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach od 1963 roku, był dyrektorem PIWet-PIB w latach 2001-2011. W latach 1976-81 był kierownikiem Zakładu Pryszczycy PIWet w Zduńskiej Woli. W latach 1982-87 ekspertem FAO w Rangunie (Birma). W latach 1987-99 kierowniem Weterynaryjnego Centrum Kształcenia Podyplomowego PIWet-PIB. W latach 1998-2001 Radcą i Kierownikiem Wydziału ds. Rolnictwa w Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Profesor Tadeusz Wijaszke był w latach 2012-2013 profesofem nadzwyczajnym Uniwersytetu Rolniczego. W roku 2012 roku był kierownikiem Ośrodka Studiów Weterynaryjnych UR, a do początków roku 2013 kierownikiem Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR.
Wraz ze śmiercią Profesora Tadeusza Wijaszki społeczność weterynarii poniosła dotkliwą stratę.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Ceremonia pogrzebowa pożegnania Tadeusza Wijaszki, rozpocznie się w sobotę 16 listopada 2019 roku o godz. 10.30 wystawieniem trumny z ciałem zmarłego w kościele św. Brata Alberta w Puławach ul. Słowackiego 32, a godz. 11.00 rozpocznie się msza.
Sylwetka Profesora Tadeusza Wijaszki za Wikipedią:
Tadeusz Michał Wijaszka (ur. 15 czerwca 1940 w Klementowicach) - polski lekarz weterynarii, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalność wirusologia. Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przez dwie kadencje (w latach 2001-2011), członek Komitetu Badań nad Zagrożeniami Polskiej Akademii Nauk, profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ukończył weterynarię na Wydziale Weterynaryjnym SGGW w Warszawie w 1963 r. Był stypendystą The British Council. W ramach stypendium przebywał w Laboratorium Biologii Molekularnej Instytutu Badania Chorób Zwierząt w Compton oraz w Instytucie Wirusologii Zwierząt w Pirbright. W 1972 obronił, na Wydziale Weterynaryjnym SGGW w Warszawie, pracę doktorską, natomiast stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1979. W latach 1982-1987 został oddelegowany do Ranguny (Birma) przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) celem utworzenia tam laboratorium badania pryszczycy oraz pomocy w przygotowaniu produkcji szczepionek przeciwko pryszczycy i pomorowi świń. W 1998 r. został oddelegowany przez Ministra Spraw Zagranicznych oraz Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (obecnie Rozwoju Wsi) do pracy w Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli na stanowisko radcy-kierownika Wydziału ds. Rolnictwa, gdzie zajmował się m.in. negocjacjami w takich dziedzinach jak weterynaria, ochrona roślin, żywność i żywienie oraz koordynowanie prac Wydziału.
Pełnione funkcje
dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB w Puławach w latach 2001-2011,
doradca Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP,
członek Komisji ds. Produktów Leczniczych Weterynaryjnych przy Ministrze Zdrowia,
członek zespołu roboczego ds. produktów leczniczych weterynaryjnych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
członek Komisji Bezpieczeństwa Żywności przy Głównym Lekarzu Weterynarii,
członek Komitetu Naukowego Światowego Kongresu Zakażeń Pokarmowych i Intoksykacji oraz członek rady programowej tego Kongresu,
członek rzeczywisty Lubelskiego Towarzystwa Naukowego,
członek grupy roboczej ds. laboratoriów referencyjnych Komisji Europejskiej,
stały członek delegacji OIE w Paryżu,
członek Komitetu Redakcyjnego czasopisma naukowego „Przemysł Spożywczy”,
wiceprzewodniczący Rady ds. Monitoringu Żywności,
członek Komitetu ds. Pandemii Grypy przy Ministrze Zdrowia,
członek Rady Sanitarno-Epizootycznej przy Głównym Lekarzu Weterynarii,
Rady Konsultacyjnej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Członek Zarządu Europejskiego Urzędu ds Bezpieczeństwa Żywności /EFSA/ od lipca 2012.
Odznaczenia i wyróżnienia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2005),
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1995),
Order Zasługi Rolniczej - France Commandeur Mérite Agricole,
Medal Europejski,
Profesor honorowy UP we Wrocławiu,
Honorowy Obywatel miasta Puławy 2011,
Profesor honorowy Uralskiego Uniwersytetu Rolniczego w Jekatierinburgu 2016.