Strona główna/Aktualności/Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRIRW na dzień 7 kwietnia 2025 r.

Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRIRW na dzień 7 kwietnia 2025 r.

Aktualności 2025-04-08

Kolejna 2 etapowa odprawa Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRIRW, koordynującego działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP.

Minister Czesław Siekierski przewodniczy spotkaniu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (fot. MRiRW)

Etap 1: przegląd aktualnej sytuacji i raport jednostek podległych MRIRW

Etap 2: spotkanie koordynacyjne w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, z udziałem Wiesława Leśniakiewicza, Podsekretarza Stanu MSWiA; Zbigniewa Muszyńskiego, Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa; Wojewodów: Podkarpackiego, Małopolskiego, Śląskiego i Opolskiego oraz z udziałem przedstawicieli Głównego Inspektoratu Weterynarii, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Inspektoratu Transportu Drogowego.

Najważniejsze informacje:

  1. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierski wskazał na potrzebę dalszego prowadzenia skoordynowanych działań międzyresortowych, które wzmacniają kolejny etap zabezpieczeń przed transmisją wirusa pryszczycy do Polski. 
  2. Wzmożoną kontrolą objęte już teraz zostają transporty produktów pochodzenia zwierzęcego na lotniskach i w portach, a adekwatnie do powiększających się stref zakażenia na terytorium krajów sąsiednich, MSWiA podejmie decyzje o czasowym ograniczeniu ruchu towarowego dla samochodów transportujących żywe zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz obornik, słomę i siano. Przypomnijmy, dzisiaj tranzyt odbywa się jedynie w 10 wyznaczonych punktach kontrolnych na przejściach granicznych szczegółowo opisanych w komunikacie z dn. 6 kwietnia br.
  3. Wydział Policji do Walki z Cyberprzestępczością we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii na wniosek MRIRW rozpoczyna monitoring giełd internetowych, na których prowadzony jest obrót żywymi zwierzętami oraz monitoring ogłoszeń i anonsów handlowych dotyczących zwierząt wrażliwych na zarażenie wirusem pryszczycy. 
  4. We współpracy z adekwatnymi podmiotami identyfikowane są kolejne miejsca dla ewentualnego grzebania i utylizacji zwierząt oraz trwa uzupełnianie niezbędnych zasobów sprzętowych, wykorzystywanych w prowadzonych działaniach prewencyjnych (np. mobilne poskromy dla zwierząt, bramy dezynfekcyjne, maty i środki odkażające).

 

Źródło informacji: MRiRW link

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska