Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 8 kwietnia 2025 r.
Aktualności
2025-04-09
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP - najważniejsze informacje:
- W Polsce nie ma wirusa pryszczycy; wszystkie działania prewencyjne MRiRW nadal prowadzone są w kierunku zmaksymalizowania ochrony i bezpieczeństwa gospodarstw, rolników i hodowców oraz konsumentów.
- Sytuacja epidemiologiczna Słowacji i Węgier nie zmienia się od ubiegła tygodnia i aktualnie pryszczyca potwierdzona jest w 6 ogniskach na Słowacji i 4 ogniskach na Węgrzech.
- Główny Inspektorat Weterynarii intensyfikuje działania edukacyjne, których odbiorcami są samorządy, rolnicy, hodowcy zwierząt, przewoźnicy, producenci produktów pochodzenia zwierzęcego. Wojewódzcy i powiatowi lekarze weterynarii wraz z podmiotami współpracującymi (Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, Izbami Rolniczymi i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) prowadzą dystrybucję materiałów informacyjnych i organizują szkolenia dotyczące zachowania podstawowych zasad bioasekuracji. Informacje na ten temat przekazywane są również w mediach ogólnopolskich i regionalnych.
- Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW rekomenduje prowadzenie wszystkich spotkań szkoleniowych w formule online, co zwiększy bezpieczeństwo uczestników i w naturalny sposób zablokuje ew. transmisję wirusów.
- Zalecenia wzmożonej czujności kierowane są również do klientów i konsumentów korzystających z przygranicznych targowisk, gdzie już teraz obserwowany jest zwiększony przedświąteczny ruch handlowy. Główny Inspektor Sanitarny polecił podległym wojewódzkim inspektorom zintensyfikowanie przedświątecznych kontroli targowisk oraz produktów wrażliwych (mięso, mleko oraz produkty odzwierzęce).
- W Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu i w Opolskiem prowadzone są całodobowe kontrole graniczne; zgodnie z wnioskiem MRiRW, w przygotowaniu są kolejne uszczelnienia granic, czego efektem będzie ograniczenie tranzytu zwierząt żywych i towarów wrażliwych jedynie do 7 wyznaczonych przejść granicznych. W patrolowaniu szlaków przygranicznych uczestniczą Straż Graniczna, Policja oraz Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przemytem potencjalnie skażonych produktów lub chorych zwierząt.
Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.