Strona główna/Komunikaty/Komunikat GLW w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione przy przemieszczaniu żywych pszczół wewnątrz i do Unii Europejskiej w związku ze stwierdzeniem występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech

Komunikat GLW w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione przy przemieszczaniu żywych pszczół wewnątrz i do Unii Europejskiej w związku ze stwierdzeniem występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech

Komunikaty 2016-03-24

Mając na uwadze zbliżające się rozpoczęcie sezonu pasiecznego, przedłużenie okresu stosowania przez Włochy środków ochronnych przewidzianych w decyzji Komisji 2014/909/UE z dnia 12 grudnia 2014 r. do dnia 31 marca 2017 r. w następstwie stwierdzenia przypadków występowania małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida) u pszczoły miodnej (Apis melifera) w regionie Kalabrii i na Sycylii oraz w związku z informacją przekazaną przez Komisję Europejską, Główny Lekarz Weterynarii uprzejmie przypomina o konieczności zastosowania się do przepisów prawa i wszystkich instrukcji, jakie muszą być spełnione przy przemieszczaniu żywych pszczół wewnątrz i do Unii Europejskiej.
W odniesieniu do przywozu, istotne jest właściwe wdrożenie artykułów 7 i 13 rozporządzenia (WE) nr 206/2010 z dnia 12 marca 2010 r. ustanawiającego wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych (Dz. Urz. L 73 z 20 marca 2010 r., str. 1, z późn. zm.), co wymaga współpracy i skoordynowanego współdziałania pomiędzy granicznymi lekarzami weterynarii i powiatowymi lekarzami weterynarii ostatecznego miejsca przeznaczenia przesyłki a pszczelarzami i importerami pszczół.
W zakresie handlu wewnątrzunijnego, zastosowanie mają odpowiednie przepisy dyrektywy Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającej wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EW (Dz. Urz. L 268 z 14 września 1992 r., str. 54, Polskie wydanie specjalne, rozdział 3, tom 13, str. 154, z późn. zm.).
Pełna świadomość możliwości ryzyka, ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz stosowanie dobrej praktyki pszczelarskiej może zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się małego chrząszcza ulowego. 

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska