Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący akcji doustnego szczepienia lisów wolno żyjących na jesieni 2021 r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący akcji doustnego szczepienia lisów wolno żyjących na jesieni 2021 r.

Komunikaty 2021-08-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w 2021 r. (stan na 19 sierpnia) stwierdzono 43 przypadki wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze, w tym 41 zlokalizowanych było w województwie mazowieckim, w części od 2019 r. nieobjętej szczepieniami doustnymi przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

W związku z powyższą sytuacją, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii opracował strategię szczepień, w ramach której w bieżącym roku w marcu odbyło się wyłożenie ręczne szczepionki w części powiatu otwockiego, mińskiego oraz m.st. Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła), a także przeprowadzono zrzut lotniczy szczepionki w maju na terenie 16 powiatów położonych centralnie (obszar 2 na poniższej mapie) i w lipcu na terenie 5 powiatów południowych (obszar 3 na mapie).

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania wścieklizny na lata 2019-2021, w 2021 r. szczepieniem miały być objęte całe województwo lubelskie, małopolskie, podkarpackie i podlaskie, jak również wschodnie powiaty województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego (obszar 1 na mapie).


Celem zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, na jesieni br., poza szczepieniami ujętymi w ww. programie zwalczania, planowane jest ponowne przeprowadzenie zrzutu lotniczego szczepionki na terenie powiatów centralnych i południowych województwa mazowieckiego (obszar 2 i 3 mapie), a także włączenie do szczepień całego województwa świętokrzyskiego i trzech wschodnich powiatów województwa łódzkiego (obszar 4 na mapie).

Obszar 1 dotyczy całego województwa lubelskiego, województwa małopolskiego, województwa podkarpackiego i województwa podlaskiego, a także powiatu łosickiego, powiatu ostrowskiego z wyłączeniem gminy Wąsewo, powiatu siedleckiego i m. Siedlce, powiatu sokołowskiego i powiatu węgrowskiego w województwie mazowieckim oraz powiatu ełckiego, gminy Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy w powiecie giżyckim, powiatu gołdapskiego, powiatu oleckiego,  gminy Biała Piska, Orzysz i Pisz w powiecie piskim i powiatu węgorzewskiego w województwie warmińsko-mazurskim.

Obszar 2 dotyczy powiatu białobrzeskiego, powiatu garwolińskiego, powiatu grodziskiego, powiatu grójeckiego, powiatu kozienickiego, powiatu legionowskiego, powiatu mińskiego, powiatu nowodworskiego, powiatu otwockiego, powiatu piaseczyńskiego, powiatu pruszkowskiego, powiatu pułtuskiego, powiatu m.st. Warszawa, powiatu warszawskiego zachodniego, powiatu wołomińskiego oraz powiatu wyszkowskiego w województwie mazowieckim.

Obszar 3 dotyczy powiatu lipskiego, powiatu przysuskiego, powiatu radomskiego i m. Radom, powiatu szydłowieckiego oraz powiatu zwoleńskiego w województwie mazowieckim.

Obszar 4 dotyczy całego województwa świętokrzyskiego oraz powiatu opoczyńskiego, powiatu rawskiego i powiatu tomaszowskiego w województwie łódzkim.

 lis

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska