Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący wiosennej akcji doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w woj. lubelskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko - pomorskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący wiosennej akcji doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w woj. lubelskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko - pomorskim, łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim

Komunikaty 2024-04-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu wiosennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w terminach:

- między 4 kwietnia a 17 kwietnia 2024 r. na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego,

- między 18 kwietnia a 26 kwietnia 2024 r. na terenie województwa łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Akcja szczepień jest wykonywana w sposób polegający na zrzutach przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących z samolotów lub śmigłowców oraz na ręcznym wykładaniu (nazwa stosowanego podczas akcji produktu leczniczego weterynaryjnego - Rabadrop, zawiesina doustna). Przynęta w kolorze brązowo-zielonym do brązowego, w kształcie kostki lub kulki o stałej konsystencji. Wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z nadrukiem: „Uwaga - szczepionka przeciw wściekliźnie“. Zawartość blistra jest zawiesiną w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku kontaktu zwierząt domowych czy gospodarskich z przynętą należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. W razie kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie jest działaniem podlegającym współfinansowani ze środków UE.

Poglądowy wygląd szczepionki przeciwko wściekliźnieFlaga Unii Europejskiej z napisem dofinansowano przez UE

 

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska