Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń
Sto siedemdziesiąte ognisko ASF (sześćdziesiąte szóste w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 47 świń, położonym w gminie Ulan Majorat, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
Sto siedemdziesiąte pierwsze ognisko ASF (sześćdziesiąte siódme w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 24 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń, położonym w miejscowości Teosin, w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
Sto siedemdziesiąte drugie ognisko ASF (sześćdziesiąte ósme w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 24 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 53 świnie, położonym w miejscowości Kolonia Domaszewska, w gminie Ulan Majorat, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.