Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii zawierający aktualizację sytuacji epidemiologicznej dot. wścieklizny w 2025 roku.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii zawierający aktualizację sytuacji epidemiologicznej dot. wścieklizny w 2025 roku.

Komunikaty 2025-02-05

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych w 2025 r. stwierdzono w sumie 4 ogniska wścieklizny: 1 w woj. podkarpackim i 3 w woj. lubelskim, zgodnie z poniższą tabelą.

 

Ogniska wścieklizny stwierdzone na terytorium RP w 2025 r.

Województwo

Powiat

Gmina

Gatunek zwierzęcia

Data stwierdzenia ogniska

podkarpackie

przemyski

Fredropol

pies

16.01.2025 r.

lubelskie

hrubieszowski

Mircze

kot

16.01.2025 r.

lubelskie

chełmski

Chełm

kot

23.01.2025 r.

lubelskie

hrubieszowski

Hrubieszów

lis

30.01.2025 r.

 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem  Wojewody Lubelskiego, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciw wściekliźnie w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim, zamojskim.

Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chełmie obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu chełmskiego i miasta Chełm. Nakaz szczepienia kotów obowiązuje do dnia 31 grudnia 2025r.

Zgodnie z rozporządzeniem  Wojewody Podkarpackiego, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciw wściekliźnie na obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt w powiatach jarosławskim, przemyskim oraz lubaczowskim, tj.:

1) w powiecie jarosławskim: Chałupki Chotynieckie, Chotyniec, Korczowa, Młyny, Nienowice, Piaski, Zaleska Wola w gminie Radymno; Charytany, Tuchla w gminie Laszki;

2) w powiecie przemyskim: Hruszowice, Kalników w gminie Stubno;

3) w powiecie lubaczowskim: Kobylnica Wołoska w gminie Wielkie Oczy.

Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciw wściekliźnie na obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol miejscowości: Narol - Wieś, Narol, Kadłubiska, Podlesina, Lipie, Lipsko, Jędrzejówka, Łozy - przysiółek wsi Płazów, Pizuny - przysiółek wsi Łukawica.

Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Przemyślu, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciw wściekliźnie na obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt w powiecie przemyskim obejmującym część miasta Przemyśla od granicy miasta z miejscowościami Hureczko, Krówniki i Nehrybka na wschodzie i południu do linii rzeki San na północy i do ulicy Jagiellońskiej i Słowackiego na zachodzie oraz miejscowości: Krówniki, Łuczyce, Rożubowice, Pikulice i Nehrybka w gminie Przemyśl oraz Siedliska, Jaksmanice, Hurko, Hureczko i Medyka w gminie Medyka; w Kormanice, Fredropol, Kniażyce, Koniusza w gminie Fredropol na terenie powiatu przemyskiego.

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska