do góry
Strona główna/Komunikaty/Komunikat w sprawie ofert sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych na portalach internetowych.

Komunikat w sprawie ofert sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych na portalach internetowych.

Komunikaty 2019-09-18

UWAGA !!! BARDZO WAŻNE!!!

Szanowni Państwo,
lekarze weterynarii, hodowcy i właściciele zwierząt

 

W związku z pojawiającymi się na portalach internetowych nielegalnymi ofertami sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych, pragnę podziękować Państwu za liczne zgłoszenia przekazywane do Głównego Inspektoratu Weterynarii w przedmiotowej sprawie. Wśród oferowanych do sprzedaży leków weterynaryjnych znajdują się zarówno produkty posiadające kategorię dostępności „wydawany z przepisu lekarza - Rp”, jak również te, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w naszym kraju. Państwa reakcja na niezgodne z prawem działanie osób umieszczających oferty sprzedaży leków weterynaryjnych stanowi więc pożądaną postawę społeczną.

Przypominam, że zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia obrotu produktami leczniczymi.

Należy pamiętać, że prowadzenie obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi
w formie sprzedaży wysyłkowej stanowi również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego.

Osoby nielegalnie wprowadzające produkty lecznicze weterynaryjne do obrotu powinny liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

 Pragnę nadmienić, że administratorzy portali współpracują z Inspekcją Weterynaryjną i każdorazowo po zgłoszeniu nielegalnej działalności, usuwają oferty sprzedaży, które niestety po kilku dniach pojawiają się ponownie.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że aktualny wykaz dopuszczonych do obrotu w Polsce produktów leczniczych weterynaryjnych jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod następującym linkiem: http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/urzędowy-wykaz-produktów-leczniczych

 

                                                                       Główny Lekarz Weterynarii

                                                                                    Bogdan Konopka