Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący zmian w regionalizacji ustanowionej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący zmian w regionalizacji ustanowionej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)

Komunikaty 2023-10-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 25 października br. rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2421 z dnia 24 października 2023 r. zmieniającego załączniki I i II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem dokonane zostały zmiany regionalizacji, które  dotyczyć będą przeniesienia obszarów objętych ograniczeniami wymienionych w części III załącznika I do rozporządzenia (UE) 2023/594 do części II ww. załącznika w województwie mazowieckim w powiatach:

- makowskim (gminy Płoniawy-Bramura, Krasnosielc, Czerwonka, Sypniewo),
- przasnyskim (część gminy Przasnysz),
- radomskim (część gminy Skaryszew i Kowala, gmina Iłża i Wierzbica),
- szydłowieckim (gmina Mirów)
oraz w województwie świętokrzyskim w powiecie starachowickim (część gminy Mirzec).

Zmiany regionalizacji dotyczyć będą także przeniesienia obszarów objętych ograniczeniami wymienionych w części II ww. załącznika do części I tego załącznika w niżej wymienionych województwach:

  1. pomorskie: powiat nowodworski (gminy Nowy Dwór Gdański, Stegna i Sztutowo) oraz powiat malborski (gminy Stare Pole i Nowy Staw),
  2. mazowieckie: powiat grójecki (gmina Nowe Miasto nad Pilicą) oraz powiat przysuski (wszystkie gminy w powiecie),
  3. łódzkie: powiat rawski (gminy Sadkowice, Regnów i Biała Rawska) oraz powiat skierniewicki (gmina Kowiesy).

Ponadto KE wyraziła zgodę na przeniesienie obszarów objętych ograniczeniami, które aktualnie znajdują się w cz. I ww. załącznika do obszaru wolnego w następujących województwach:

  1. pomorskie: powiat miejski Gdańsk, powiat gdański (gmina Cedry Wielkie, część gminy Pruszcz Gdański wraz z miastem, gminy Pszczółki i Suchy Dąb) oraz powiat tczewski (gmina Tczew wraz z miastem oraz gmina Subkowy),
  2. łódzkie: powiat opoczyński (gminy Białaczów, Drzewica, Mniszków, Opoczno, Paradyż, Poświętne, Sławno i Żarnów), powiat miejski Skierniewice, powiat skierniewicki (gminy Głuchów, Godzianów, Lipce Reymontowskie, Maków, Słupia, Skierniewice, Nowy Kawęczyn), powiat rawski (gmina Rawa Mazowiecka wraz z miastem oraz gmina Cielądz), powiat tomaszowski (gmina Tomaszów Mazowiecki wraz z miastem, gmina Czerniewice, Lubochnia, Rzeczyca, Żelechlinek oraz Inowłódz), powiat łowicki (gmina Łyszkowice).

W związku z ww. zmianami w regionalizacji zostaną złagodzone restrykcje w przemieszczaniu świń oraz produktów wieprzowych.

Zmiany obowiązują od dnia 26 października 2023 r.

Nowe rozporządzenie znajduje się pod adresem www: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202302421

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska