Strona główna/Komunikaty/Komunikat Nr 3 Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie ogniska ASF w gospodarstwie liczącym 1712 świń w gminie Giżycko, powiat Giżycki, województwo warmińsko - mazurskie.

Komunikat Nr 3 Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie ogniska ASF w gospodarstwie liczącym 1712 świń w gminie Giżycko, powiat Giżycki, województwo warmińsko - mazurskie.

Komunikaty 2019-05-21

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że do dnia dzisiejszego w wyniku działań Inspekcji weterynaryjnej zostały poddane eutanazji i zutylizowane wszystkie świnie znajdujące się w ognisku choroby oraz gospodarstwie kontaktowym.

Trwają działania mające na celu zniszczenie lub dezynfekcję odchodów, paszy, narzędzi lub sprzętu oraz pomieszczeń gospodarstwa.

Ponadto ustalono, że w obszarze zapowietrzonym (co najmniej 3 km od ogniska) zlokalizowane jest 1 gospodarstwo liczące 620 sztuk świń oraz 1 utrzymujące 6 sztuk trzody chlewnej.

W obszarze zagrożonym (co najmniej 7 km wokół obszaru zapowietrzonego) znajduje się 45 gospodarstw, w których w sumie utrzymywanych jest około 20 200 sztuk świń.

Gospodarstwa te są objęte ścisłym nadzorem IW oraz czasowym zakazem przemieszczania świń.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska