Strona główna/HANDEL IMPORT EKSPORT/Wwóz do UE/Informacje dla przedsiębiorców/Próbki badawcze i diagnostyczne/Surowica krwi do badania poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny

Surowica krwi do badania poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny

Zgodnie z art. 27 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 142/2011 właściwy organ może zezwolić na przywóz próbek diagnostycznych na warunkach zapewniających opanowanie zagrożeń dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt.

Warunki takie obejmują:

  • uprzednią zgodę właściwego organu państwa członkowskiego przeznaczenia,
  • przesłanie przesyłki bezpośrednio z punktu wprowadzenia na terytorium UE do upoważnionego użytkownika którym w przypadku badań miareczkowania jest akredytowane laboratorium.

WPROWADZENIE PRÓBKI NA TERYTORIUM POLSKI PRZEZ POLSKI PUNKT KONTROLI GRANICZNEJ:

1. Organ wydający zezwolenie - właściwym organem wydającym zezwolenie na przywóz zgodnie z art. 26a ust 3 p. 2) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest graniczny lekarz weterynarii (wykaz granicznych inspektoratów weterynarii dostępny jest tutaj).

2. Organ wydający uprzednią zgodę - właściwym organem państwa członkowskiego wydającym uprzednią zgodę jest Główny Lekarz Weterynarii zgodnie z art. 26a ust. 2 p.2) lit b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

 Graniczny lekarz weterynarii przed wydaniem zezwolenia, zgodnie z art. 106 kpa, zwraca się do Głównego Lekarza Weterynarii o zajęcie stanowiska. Główny Lekarz Weterynarii niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia mu żądania, zajmuje stanowisko w drodze postanowienia, na które służy stronie zażalenie. 

Zezwolenie granicznego lekarza weterynarii wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.

3. Wniosek o wydanie zezwolenia na przywózsurowicy krwi  do badania poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny.

Wniosek powinien zawierać:

  • dane podmiotu występującego o wydanie zezwolenia;
  • opis materiału;
  • informację dotyczącą ilości próbek oraz ilości materiału w próbce;
  • określenie gatunku, rasy, płci i wieku oraz numeru identyfikacyjnego zwierzęcia (mikroczip) od którego materiał pochodzi;
  • nazwisko (nazwę) i adres właściciela/hodowcy/zakładu pochodzenia zwierzęcia, od którego materiał pochodzi;
  • dane  (imię, nazwisko, adres) lekarza weterynarii pobierającego próbkę;
  • nazwę i adres akredytowanego laboratorium - odbiorcy próbek (w Polsce jedynym akredytowanym laboratorium jest Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach);
  • zamierzony termin przywozu próbek;
  • deklarację przesyłania przesyłki bezpośrednio z punktu wprowadzenia na terytorium UE do akredytowanego laboratorium;
  • wskazanie punktu kontroli granicznej, przez który próbki zostaną wprowadzone na terytorium UE.

4. Próbka krwi - wymagania.

Próbka krwi do badań poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny powinna zostać pobrana przez upoważnionego lekarza weterynarii, oznakowana numerem mikroczipa, dane na fiolce i wniosku o wydanie zezwolenia na przywóz muszą się zgadzać. Etykieta przymocowana do opakowania musi zawierać napis „do celów badawczych i diagnostycznych”.

Zgodnie z wymaganiami Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach próbka surowicy krwi do badania poziomu przeciwciał wirusa wścieklizny powinna być zaopatrzona w Zlecenie wykonania badań oraz Wniosek o określenie poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego: https://www.piwet.pulawy.pl/

 5. Opłaty.

Powyższa opłata powinna zostać wniesiona na rachunek bankowy Granicznego Inspektoratu Weterynarii właściwego dla wydania decyzji.

  • związana z wydaniem zezwolenia - zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej opłata za wydanie ww. decyzji administracyjnej wynosi 10 zł, natomiast opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Powyższa opłata skarbowa, zgodnie z art. 8 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy, powinna zostać wniesiona na rachunek bankowy organu podatkowego (tj. wójta, burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na siedzibę organu, który wydał decyzję lub właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska