Owady

Jak czytać unijne akty prawne?

Na podstawie art. 2 pkt 27 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/2292:
owady” oznaczają żywność składającą się, wyekstrahowaną lub produkowaną z owadów lub ich części, w tym z dowolnych stadiów rozwoju owadów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, w odniesieniu do których w stosownych przypadkach wydano zezwolenie zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283, i które umieszczono w unijnym wykazie nowej żywności ustanowionym rozporządzeniem  (UE) 2017/2470 („unijny wykaz nowej żywności”).

Na podstawie rozporządzenia (UE) 2015/2283 owady uznawane są za nową żywność, która może zostać wprowadzona do obrotu na rynku w UE tylko wówczas, gdy uzyska stosowne zezwolenie Komisji Europejskiej i zostanie włączona do unijnego wykazu dozwolonej nowej żywności zawartego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2017/2470. Zanim podmiot zainteresowany wprowadzeniem na rynek w UE nowej żywności uzyska stosowne zezwolenie musi wystąpić do Komisji Europejskiej o wydanie takiego zezwolenia. Wnioski są składane za pośrednictwem elektronicznego systemu, tzw. „e-submission system”, który jest dostępny przez stronę internetową Komisji Europejskiej. Szczegółowych informacji w zakresie nowej żywności udziela Główny Inspektor Sanitarny.

Owady muszą pochodzić z zarejestrowanych zakładów w państwach trzecich, w których wdrożony jest program oparty na zasadach analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP) zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) nr 852/2004 i które są poddawane regularnym kontrolom przez właściwy organ w państwie trzecim.

Listy krajów

Na podstawie art. 24 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/405  przesyłki owadów przeznaczonych do spożycia przez ludzi są dopuszczone do wprowadzenia do Unii Europejskiej tylko wówczas, gdy takie środki spożywcze pochodzą i są wysyłane z państw trzecich wymienionych w załączniku XV do tego rozporządzenia.

Wzory świadectw

Od dnia 21 kwietnia 2021 r. obowiązuje wzór świadectwa urzędowego do celów wprowadzania na terytorium Unii owadów przeznaczonych do spożycia przez ludzi określony w rozdziale
48 załącznika III
do  rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2235 (wzór „INS”)

UWAGA: od dnia 4 stycznia 2024r. obowiązuje nowy wzór świadectwa: „INS” wprowadzony rozporządzeniem (UE) 2023/2744 zmieniającym rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2235.

Ogólne informacje o zasadach przywozu żywności pochodzenia zwierzęcego oraz dostęp do publikowanych przez Komisję Europejską list zakładów uprawnionych do wprowadzania produktów na terytorium Unii Europejskiej można uzyskać tutaj.

 

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska