Produkty rybołówstwa oraz żywe małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie
Jak czytać unijne akty prawne?
Definicje
„Produkty rybołówstwa” - zgodnie z definicją zawartą w załączniku I rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. oznaczają wszystkie zwierzęta morskie słodkowodne i (z wykluczeniem żywych małży, żywych szkarłupni, żywych osłonic i żywych ślimaków morskich, a także wszystkich ssaków, gadów i żab), dzikie i hodowlane, oraz wszystkie ich jadalne formy, części i pochodzące z nich produkty.
„Żywe małże”- zgodnie z definicją zawartą w załączniku I rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. to małże odżywiające się odfiltrowanymi drobnymi organizmami.
Wymagania przywozowe
Od dnia 21 kwietnia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie PE i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) oraz rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu.
- Produkty rybołówstwa oraz żywe małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie powinny znajdować się w wykazie przesyłek podlegających weterynaryjnej kontroli urzędowej w punktach kontroli granicznej zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/632 z dnia 13 kwietnia 2021 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do wykazów zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego, materiału biologicznego, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, produktów złożonych oraz siana i słomy podlegających kontrolom urzędowym w punktach kontroli granicznej oraz uchylającym rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2007 i decyzję Komisji 2007/275/WE.
-
Państwo trzecie lub jego region musi być uprawniony do przywozu do UE
Wykazy państw trzecich (w odniesieniu do wymogów w zakresie bezpieczeństwa żywności):
Załącznik VIII rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/405- wykaz państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek żywych, schłodzonych, mrożonych lub przetworzonych małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich;
Załącznik IX rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/405 - wykaz państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek niektórych produktów rybołówstwa.
Wykazy państw trzecich posiadających zatwierdzony przez Komisję Europejską plan kontroli:
Wykazy państw trzecich (w odniesieniu do wymogów w zakresie zdrowia zwierząt):
Załącznik XXI „Zwierzęta wodne” rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiającego wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których zezwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429. (określenie „gatunki umieszczone w wykazie”, o których mowa w części 1 sekcji A załącznika XXI rozporządzenia (UE) 2021/404 odnosi się do wykazu gatunków i grup gatunków podanych w rozporządzeniu (UE) 2018/1882).
- Produkty rybołówstwa oraz żywe małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie powinny pochodzić z zatwierdzonych przez Komisję Europejską zakładów w państwach trzecich.
Produkty rybołówstwa - zgodnie z sekcją VIII załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 („Produkty rybołówstwa”)
Żywe małże, szkarłupnie, żywe osłonice i żywe ślimaki morskie - zgodnie z sekcją VII załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 („Żywe małże dwuskorupowe”)
Listy zakładów dostępne są tutaj.
- Przesyłkom musi towarzyszyć świadectwo urzędowe.
Wzory świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych dla produktów rybołówstwa oraz żywych małż, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich do celów wprowadzania na terytorium Unii zostały określone w rozdziałach 28-32 załącznika III do rozporządzenia wykonawczym Komisji (UE) 2020/2235:
FISH-CRUST-HC (rozdział 28):Wzór świadectwa zdrowia zwierząt/świadectwa urzędowego do celów wprowadzania na terytorium Unii żywych ryb, żywych skorupiaków i produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub z tych zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi;
Wzór świadectwa „FISH-CRUST-HC” jest przeznaczony do celów wprowadzania na terytorium UE żywych ryb, żywych skorupiaków i produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub z tych zwierząt, również w przypadku, gdy Unia nie jest ostatecznym miejscem przeznaczenia takich przesyłek, czyli w przypadku tranzytu przez UE przesyłek pochodzących z państw trzecich i przeznaczonych do państw trzecich (tranzyt zewnętrzny). W przypadku tranzytu przesyłka musi spełniać określone w prawie UE wymagania w zakresie zdrowia zwierząt, a zakłady pochodzenia w państwach trzecich nie muszą być zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej informacji na temat tranzytu przeczytasz tutaj.
EU-FISH (rozdział 29): Wzór świadectwa urzędowego do celów wprowadzania na terytorium Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi, złowionych przez statki pływające pod banderą państwa członkowskiego i przekazanych w państwach trzecich z przechowywaniem lub bez przechowywania;
FISH/MOL-CAP (rozdział 30): Wzór świadectwa urzędowego do celów wprowadzania na terytorium Unii produktów rybołówstwa lub produktów rybołówstwa pozyskanych z małży, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wprowadzanych na terytorium Unii bezpośrednio ze statków chłodni, statków zamrażalni lub statków przetwórni pływających pod banderą państwa trzeciego, jak przewidziano w art. 21 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/2292.
MOL-HC (rozdział 31): Wzór świadectwa zdrowia zwierząt/świadectwa urzędowego do celów wprowadzania na terytorium Unii żywych małży, szkarłupni, osłonic, ślimaków morskich i produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych z tych zwierząt, przeznaczonych do spożycia przez ludzi;
Wzór świadectwa „MOL-HC” jest przeznaczony do celów wprowadzania na terytorium UE żywych małży produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub z tych zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi, również w przypadku, gdy Unia nie jest ostatecznym miejscem przeznaczenia takich przesyłek, czyli w przypadku tranzytu przez UE przesyłek pochodzących z państw trzecich i przeznaczonych do państw trzecich (tranzyt zewnętrzny). W przypadku tranzytu przesyłka musi spełniać określone w prawie UE wymagania w zakresie zdrowia zwierząt, a zakłady pochodzenia w państwach trzecich nie muszą być zatwierdzone przez Komisję Europejską. Więcej informacji na temat tranzytu przeczytasz tutaj
MOL-AT (rozdział 32): Wzór świadectwa urzędowego do celów wprowadzania na terytorium Unii przetworzonych małży należących do gatunku Acanthocardia tuberculatum przeznaczonych do spożycia przez ludzi;
AT-AQUA-SEA (załącznik III rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2236 z dnia 16 grudnia 2020 r):Wzór deklaracji kapitana statku: addendum w odniesieniu do transportu przesyłek niektórych zwierząt wodnych wprowadzanych na terytorium Unii drogą morską.
UWAGA :
Okres ważności wzorów świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych ustanowiony w pkt II.2.8 w rozdziałach 28 (WZÓR FISH-CRUST-HC) i 31 (WZÓR MOL-HC) w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/2235 ma zastosowanie wyłącznie do przesyłek żywych zwierząt wodnych objętych tymi świadectwami.
UWAGA :
od dnia 4 stycznia 2024 r. obowiązują zmienione rozporządzeniem (UE) 2023/2744 wzory świadectw określone w rozdziałach 28-32 załącznika III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2235, przy czym wzór świadectwa zdrowia „EU-FISH” w rozporządzeniu (UE) 2023/2744 przez pomyłkę drukarską nie zawierał części II. Informacje dot. zdrowia - błąd ten został skorygowany przez rozporządzenie (UE) 2024/1333. Ponadto od dnia 22 maja 2024 r. na podstawie rozporządzenia (UE) 2024/1333 wzór „FISH-CRUST-HC” uzyskał nowe brzmienie w pkt II.2.6.2.
Od dnia 30 lipca 2024 r. we wzorach świadectw urzędowych „EU-FISH”, „FISH/MOL-CAP” oraz „MOL-HC” mają zastosowanie zmiany wprowadzone rozporządzeniem (UE) 2024/2020. Okres przejściowy: świadectwa zdrowia według wzorów „EU-FISH”, „FISH/MOL-CAP” oraz „MOL-HC” na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie rozporządzenia (UE) 2024/2020 mogą być wydawane przez właściwą władzę państwa trzeciego do dnia 30 stycznia 2025 r., a przesyłki certyfikowane na podstawie wzoru świadectwa z tego rozporządzenia mogą być wprowadzane do UE do dnia 30 kwietnia 2025 r.
Od dnia 3 września 2024 r. we wzorze świadectwa urzędowego „FISH-CRUST-HC” mają zastosowanie zmiany wprowadzone rozporządzeniem (UE) 2024/399 (z późn.zm.), czyli w świadectwie urzędowym ma znaleźć się dodatkowe Poświadczenie w odniesieniu do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/905 w części II oraz dodatkowa uwaga w części „Uwagi” tego świadectwa informująca, że poświadczenie to „Dotyczy przesyłek wprowadzanych do Unii od dnia 3 września 2026 r. Okres przejściowy: świadectwo zdrowia według wzoru „FISH-CRUST-HC” na podstawie rozporządzenia (UE) 2023/2744 może być wydawane przez właściwą władzę państwa trzeciego do dnia 3 września 2024 r., a przesyłki certyfikowane na podstawie wzoru świadectwa z tego rozporządzenia mogą być wprowadzane do UE do dnia 3 grudnia 2024 r.
Wzory świadectw dla produktów rybołówstwa oraz żywych małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich z USA:
Format | Nazwa pliku | Data publikacji | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|---|
2006 199 wzór świadectwa produkty rybołówstwa z USA
ilość pobrań: 895
|
2020-11-10 14:14 | 176.46KB | 2006 199 wzór świadectwa produkty rybołówstwa z USA 176.46KB |
Od dnia 27 lutego 2022r. obowiązuje nowy wzór świadectwa urzędowego do celów przywozu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki żywych, schłodzonych, zamrożonych lub przetworzonych małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich przeznaczonych do spożycia przez ludzi, określony w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/158 z dnia 4 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1641 w sprawie przywozu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki żywych, schłodzonych, zamrożonych lub przetworzonych małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich przeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Ograniczenia w przywozie
O ograniczeniach przywozowych można przeczytać tutaj
Ogólne informacje o zasadach przywozu żywności pochodzenia zwierzęcego oraz dostęp do publikowanych przez Komisję Europejską list zakładów uprawnionych do wprowadzania produktów na terytorium Unii Europejskiej można uzyskać tutaj.